Updated basketball district tournament schedules

Basketball District
Tournament Schedules

District 2-AAA
At Morristown East
Boys
Wednesday’s Games
Game 1: Seymour 56, Morristown West 52
Game 2: Cocke County 47, Cherokee 46
Friday’s Games
Game 3: South-Doyle 60, Cocke County 36
Game 4: Morristown East 75, Seymour 64
Saturday’s Semifinals
Game 5: Jefferson County 80, Morristown East 72
Game 6: Sevier County 70, South-Doyle 66
Tuesday’s Games
Consolation: Morristown East 69, South-Doyle 62
Championship: Sevier County 64, Jefferson County 54

Girls
Thursday’s Games
Game 3: Morristown East 55, Sevier County 38
Game 4: South-Doyle 56, Cocke County 52
Saturday’s Semifinals
Game 5: Jefferson County 44, South-Doyle 43
Game 6: Morristown West 62, Morristown East 31
Monday’s Games
Consolation: South-Doyle 55, Morristown East 44
Championship: Morristown West 54, Jefferson County 37

District 3-AAA
At Anderson County
Boys
Wednesday’s Game
Game 3: Clinton 61, Campbell County 56, 3 OT
Thursday’s Game
Game 4: Powell 46, Anderson County 45.
Friday’s Game
Game 5: Karns 70, Clinton 58
Saturday’s Semifinals
Game 6: Karns 61, Central 33
Game 7: Oak Ridge 72, Powell 66
Monday’s Game
Consolation: Powell 56, Central 55
Tuesday’s Game
Championship: Oak Ridge 88, Karns 62
Girls
Tuesday’s Games
Game 1: Anderson County 55, Clinton 26
Game 2: Halls 47, Central 17
Wednesday’s Game
Game 3: Karns 52, Gibbs 44
Thursday’s Game
Game 4: Anderson County 38, Halls 24
Friday’s Game
Game 5: Powell 52, Karns 28
Saturday’s Semifinals
Game 6: Campbell County 47, Powell 42
Game 7: Oak Ridge 54, Anderson County 28
Monday’s Game
Consolation: Powell 49, Anderson County 28
Tuesday’s Game
Championship: Oak Ridge 52, Campbell County 34

District 4-AAA
At West
Boys
Thursday’s Games
Game 3: Heritage 77, Hardin Valley 58
Game 4: Bearden 47, West 39
Friday’s Games
Game 5: Heritage 62, Maryville 61
Game 6: Bearden 48, Farragut 45
Tuesday’s Games
Consolation: Maryville 50, Farragut 25
Championship: Heritage 67, Bearden 64
Girls
At West
Wednesday’s Games
Game 3: Hardin Valley 62, Farragut 48
Game 4: Heritage 39, Maryville 34
Friday’s Games
Game 5: Bearden 54, Hardin Valley 35
Game 6: William Blount 61, Heritage 47
Monday’s Games
Consolation: Hardin Valley 52, Heritage 42
Championship: Bearden 58, William Blount 53

District 5-AAA
At McMinn County High
Boys
Friday’s Games
Game 1: McMinn County 64, East Hamilton 56
Saturday’s Games
Game 3: Bradley Central 82, McMinn County 55
Game 4: Walker Valley 63, Cleveland 57
Tuesday’s Games
Consolation: Cleveland 70, McMinn County 44
Championship: Walker Valley 71, Bradley Central 62
Girls
Wednesday’s Game
Game 1: Soddy-Daisy 48, vs. Cleveland 38
Thursday’s Game
Game 2: McMinn County 54, Soddy-Daisy 33
Friday’s Game
Game 3: Walker Valley 58, Ooltewah 20
Saturday’s Games
Game 4: Bradley Central 64, Walker Valley 53
Game 5: McMinn County 36, East Hamilton 30
Monday’s Games
Consolation: East Hamilton 58, Walker Valley 42
Championship: Bradley Central 50, McMinn County 47

District 2-AA
At Greeneville
Boys
Friday’s Quarterfinals
Cumberland Gap 72, Claiborne 40
West Greene 58, Chuckey-Doak 43
Saturday’s Semifinals
Cumberland Gap 67, Grainger 60
Greeneville 72, West Greene 33
Tuesday’s Games
Consolation: Grainger 52, West Greene 47
Championship: Cumberland Gap 54, Greeneville 53
Girls
Friday’s Quarterfinals
Chuckey-Doak 67, Claiborne 34
Cumberland Gap 66, West Greene 57
Saturday’s Semifinals
Chuckey-Doak 72, Greeneville 61
Grainger 69, Cumberland Gap 35
Monday’s Games
Consolation: Greeneville 56, Cumberland Gap 39
Championship: Grainger 70, Chuckey-Doak 60

District 3-AA
At Pigeon Forge High

Friday’s Games
Boys
Gatlinburg-Pittman 74, Carter 68
Union County 66, Pigeon Forge 49.
Girls
Pigeon Forge 51, Carter 41
Fulton 56, Austin-East 26
Saturday’s Semifinals
Boys
Fulton 64, Gatlinburg-Pittman 50
Union County 97, Austin-East 93
Girls
Gatlinburg-Pittman 65, Pigeon Forge 54
Union County 43, Fulton 31
Monday, Feb. 22
Girls
Consolation: Fulton 56, Pigeon Forge 39
Championship: Union County 55, Gatlinburg-Pittman 52
Tuesday’s Games
Boys
Consolation: Austin-East 83, Gatlinburg-Pittman 72
Championship: Fulton 78, Union County 54

District 4-AA
At Kingston
Boys
Thursday’s Game
Kingston 48, Scott 47
Friday’s Semifinals
Catholic 67, Alcoa 62
CAK 61, Kingston 40
Monday’s Consolation
Alcoa 53, Kingston 48
Tuesday’s Championship
CAK 75, Catholic 74
Girls
Thursday’s Game
Scott 39, Catholic 37
Friday’s Semifinals
CAK 69, Kingston 62
Alcoa 44, Scott 28
Monday’s Consolation
Kingston 60, Scott 42
Tuesday’s Championship
Alcoa 53, CAK 46

District 5-AA
At Sequoyah
Girls
Thursday’s Game
Loudon 47, Polk County 36
Friday’s Semifinals
Sequoyah 29, Sweetwater 28
McMinn Central 56, Loudon 39
Monday’s Game
Consolation: Loudon 62, Sweetwater 43
Tuesday’s Game
Championship: McMinn Central 61, Sequoyah 38
Boys
Thursday’s Game
Loudon 56, Polk County 42
Friday’s Games
McMinn Central 71, Loudon 56
Sequoyah 78, Sweetwater 72
Monday’s Game
Consolation: Sweetwater 55, Loudon 43
Tuesday’s Game
Championship: McMinn Central 79, Sequoyah 77

District 2-A
At Northview Academy
Boys
Wednesday’s Game
Game 1: Washburh 48, Clinch 26
Thursday’s Games
Game 2: Hancock County 66, TSD 43
Game 3: Berean Christian 68, Washburn 33
Friday’s Semifinals
Game 4: Cosby 75, Hancock County 59
Game 5: Northview Academy 58, Berean Christian 57
Monday’s Consolation
Game 6: Hancock County 56, Berean Christian 48
Tuesday’s Championship
Game 7: Cosby 74, Northview Academy 51
Girls
Wednesday’s Games
Game 1: Berean Christian 30, Clinch 20
Game 2: Washburn 59, TSD 28
Thursday’s Game
Game 3: Hancock County 66, Berean Christian 28
Friday’s Semifinals
Game 4: Cosby 64, Hancock County 38
Game 5: Northview Academy 63, Washburn 30
Monday’s Consolation
Game 6: Hancock County 50, Washburn 32
Tuesday’s Championship
Game 7: Northview Academy 61, Cosby 38

District 3-A
Boys
Friday’s Games
Game 1: Meigs County 99, Greenback 37
Game 2: Rockwood 54, Tellico Plains 45
Game 3: Harriman 92, Concord Christian 79
Game 4: Grace Christian 93, Midway 37
At Rockwood
Monday’s Semifinals
Game 5: Meigs County 60, Rockwood 40
Game 6: Grace Christian 75, Harriman 69
Wednesday’s Games
Consolation: Rockwood vs. Harriman, 6:30 p.m.
Championship: Grace Christian vs. Meigs County, 8 p.m.
Girls
Thursday’s Games
Game 1: Meigs County 87, Concord Christian 13
Game 2: Harriman 49, Tellico Plains 43
Game 3: Midway 66, Rockwood 46
Game 4: Grace Christian 51, Greenback 40
At Rockwood
Saturday’s Semifinals
Game 5: Harriman 52, Meigs County 46
Game 6: Midway 40, Grace Christian 34
Tuesday’s Games
Consolation: Meigs County 53, Grace Christian 46
Championship: Midway 64, Harriman 49.

District 4-A
Boys
Thursday’s Games
Jellico 62, Oliver Springs 61
Coalfield 63, Oneida 61
Wartburg 58, Sunbright 43
At Wartburg
Saturday’s Semifinals
Oakdale vs. Jellico 57
Wartburg 67, Coalfield 65
Tuesday’s Games
Consolation: Coalfield 75, Jellico 62
Championship: Oakdale 74, Wartburg 66
Girls
At Wartburg
Friday’s Semifinals
Oneida 63, Oakdale 33
Wartburg 56, Coalfield 52
Monday’s Games
Consolation: Coalfield 63, Oakdale 39
Championship: Oneida 53, Wartburg 36

Division II-A 
East/Middle Region Tournament
Wednesday’s Games
Girls: Webb 55, Davidson Academy 46
Boys: Webb 44, Davidson Academy 22
Friday’s Semifinals
At Donelson Christian Academy
Girls: Franklin Road Academy 59, Webb 55, OT
Boys: Webb 56, University School of Nashville 43
Saturday’s Games
Girls Consolation: Webb 64, Battle Ground Academy 48
Boys Championship: Webb 65, Franklin Road Academy 49

 

Comments

comments